T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

El Sanatlari Sergisi

Önemli bir kültür hazinesi olan geleneksel el sanatlari korunmasi, yasatilmasi, gelecek kusaklara aktarilmasi, tanitilmasiyla ilgili pek çok zorluk ve problemle karsi karsiyadir. Bu önemli kültür degerine ait geleneksel bilginin korunmasi ve bu amaçla sanatkârlarin desteklenmesi her gün aciliyet ve artan önem kazanmaktadir.

Türkiye'de geleneksel el sanatlarinin üretimi yoluyla geçimini saglayan üretici/sanatkârin, ugrastiklari el sanatinin popüler tanitimindan yola çikilarak maddî yönden desteklenmesi, yapmis olduklari çalismalarin devamini tesvik amaciyla 20-27 Haziran 2005 tarihleri arasinda, Kültür ve Turizm Bakanligi Arastirma Egitim Genel Müdürlügü ve Döner Sermaye Isletmeleri Merkez Müdürlügü isbirliginde Istanbul'da Sultanahmet Meydani'nda "El Sanatlari Festivali" düzenlenecektir. Festivalde ayrica üretici/sanatkârlara ürün ve üretici tanitim karti vererek manevi olarak desteklenmelerine çalisilacaktir. Festival 20 Haziran 2005 Pazartesi günü saat 19.30'da Kültür ve Turizm Bakani Sayin Atilla KOÇ'un katilimiyla açilacaktir.

Festivale Türkiye'nin çesitli yerlerinde yasayan ve Genel Müdürlügümüzce yürütülmekte olan arastirmalarda tespit edilen 42 ilden 102 el sanati üretici/sanatkârlari davet edilmistir.

Festivalde ahsap isçiligi, bakircilik, bastonculuk, geleneksel giysili bebek yapimciligi, biçakçilik, cam isçiligi, çömlekçilik, dericilik, dokumacilik, gümüsçülük, islemecilik, kasikçilik, köskerlik, minyatür alet yapimciligi, müzik aletleri yapimciligi, saraçlik, sedefkârlik, semercilik, sepetçilik, seramik/çini isçiligi, Türk Süsleme Sanatlari (tezhip, hat, minyatür, ebru), yazmacilik gibi geleneksel Türk El Sanatlarindan örneklerin geleneksel yapim sekilleriyle birlikte sunulacaktir. Ayrica sed kusatma töreni, gölge oyunu gösterileri, esnaf kahveleri vb. etkinlikler de festival süresince devam edecektir.